Girişimcilik Vakfından Geriye Kalanlar

Bunu yazma cesaretini bulacağımı pek zannetmiyordum ama insanların her zaman vakfa girenlerin gözünden süreci gördüklerini fark ettim. İlk sene online mülakatta ikinci sene ise yüz yüze mülakatta elenen biri olarak bu vakfı tanıdığım kadarıyla sizlerle de süreci paylaşmak istiyorum.

Süreç uzun ve bazen psikolojik olarak yorulabiliyorsunuz fakat fellow olarak seçilen çoğu kişiden buna değdiğini duymak ise sizi ayakta tutan şey oluyor. Girişimcilik Vakfının kendi sitesinde yer alan aşamaları anlatarak başlayacağım.

1) CV Puanlama

Online olarak doldurulan CV’nin puanlanması

Bu aşamada şuana kadar hayatınızda yaptığını neredeyse her şeyi yazıyorsunuz. Okul ortalamanızdan tutun yer aldığınız STK(Sivil Toplum Kuruluşları)lara kadar.

2)Video

Girişimcilik Vakfı Fellow Programı’na dahil olmak için “Motivasyonun ne?”, “Neden girişimcilik?” sorularının cevaplarının anlatıldığı, maksimum üç dakikalık bir YouTube videosu hazırlanması

Video kısmında ise gözünde büyütüp çekmekten vazgeçen arkadaşlarım oldu ama size bir şekilde ilham geliyor ve ardından elinizde kamerayı alıp aklınıza gelen fikrinizi yansıttığınızı görüyorsunuz. Özgün olmanız ve hayallerinizi, düşüncelerinizi doğru aktarmanız çok önemli.

Benim videomada buradan ulaşabilirsiniz,2 yılın videosu da YouTube kanalımda mevcut

3)Enneagram Kisilik Deseni

Bireyin günlük ve iş yaşantısındaki davranış önceliklerini, kendini nasıl ifade ettiğini anlamaya yarayan kişilik envanterinin online olarak web üzerinden yanıtlanması

Enneagram Kisilik Deseni sayesinde kendi karakterinizi daha yakından tanıma, eksiklerinizi ve artılarınızı daha yakından görme fırsatı elde ediyorsunuz. Bu aşamada tutarlı cevaplar vermeye ve sakin bir ortamda testi çözmeye özen gösterin. Vakfın genel profiline karakterinizin ne kadar uyup uymadığını görebiliyorsunuz.

4)Online Mülakat

Adayların ön seçim komitesi ile online olarak mülakat yapması

İlk başvurduğum zaman elendiğim aşamaydı, burada karşısınıza mütevelli heyeti, alumniler veya yönetimden birileri çıkıyor. Rahat olmanız çok önemli ,bir de kendinizi en saf haliyle ifade etmeye özen gösterin. Diğer 3 aşamadaki gerçekliğiniz ölçülüyor. #fellow2019 için ben Mehru Aygül hanımefendi ile yapmıştım ve üzerine bazı teknik aksaklıklar yaşadığım için çok panik oldum ama sakinliğimi korumaya çalıştım. Kendisi de kibarca sıkıntı değil, bu şekilde de mülakatı gerçekleştirebiliriz diyerek moralimi biraz da olsa yükselti.

5)Visual Questionary

Girişimcilik karakterini daha iyi anlamak amacıyla beş dakika süren Visual Questionary’nin yanıtlanması

Hayatım boyunca çözdüğüm en ilginç test idi. 2019 yılında bu aşamayı geçtiğimde gerçekten çok şaşırdım. Testi çözdükten sonra sonuçlarınızı PDF olarak elde edebiliyorsunuz ama jüri tarafından nasıl yorumlanıyor o konu hakkında pek bilgi sahibi değilim.

6)Yüzyüze Mülakat

Tamamlanan adımların genel değerlendirmesi yapıldıktan sonra, adayların Yönetim Kurulu üyeleri ile mülakatı

4,5 ayın sonunda tüm online olaylardan sonra Maslak Kollektif House’da vakıftaki insanları, fellowları canlı görmek beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Sina Afra bey ile de mülakatta karşılaştım, cevaplarımdan tatmin olmamış ki fellow olamamışım ama 15–20 dakikalık çok güzel bir sohbet idi.Ayrıca mülakattan önce mutlaka erken gelin ve sizin gibi aynı amaçla bir oda dolusu insanla tanışın. İnanılmaz cevherler oluyor.Karşınıza ne çıkacağı hiç belli olmaz.

Yazımın sonuna gelecek olursam eğer bence sunduğu fırsatlar ve iş birlikleri ile Türkiye içinde güzel işler yapmaya çalışan bir vakıf fakat içine girince önemli olan sizin onlardan ne kadar faydalanabildiğiniz oluyor. Vakfa girip hiçbir şey yapmadan bana bir şey öğretsinler derseniz olmaz; onlar size network, eğitim ve daha birçok fırsat sunuyor ama siz almak için ısrarcı ve kararlı olmazsanız yeterince faydalanamayabilirsiniz.

Bunlar benim şahsi görüşlerimdi,eksik veya yanlış varsa düzeltirseniz ben de doğrusunu öğrenmiş olurum.4,5 ay kimisi için çok güzel kapılar açarken, biz seçilemeyenler için zamanla neler olduğunu göreceğiz.

--

--

--

Software Developer | my universe: https://twitter.com/NightmaresTown

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Vuslat

Vuslat

Software Developer | my universe: https://twitter.com/NightmaresTown

More from Medium

Drama in the Workplace

Logan Webb’s Sinker is Worse This Year. Why?

In Review: Venditalia 2022

Feedback loop